CRM چیست؟ راهنمای یک بازاریاب

توسط | یکشنبه ۲۶ام مرداد ۱۳۹۹ | ارتباط با مشتری | ۰ دیدگاه

CRM مخفف مدیریت ارتباط با مشتری یا فرایند مدیریت تعامل با مشتریان موجود و بالقوه است. هر استراتژی یا رویکردی که از داده ها برای ایجاد ، بهبود و مدیریت روابط با مشتری استفاده می کند می تواند مشمول تعریف "CRM" قرار بگیرد ، اما این اصطلاح بیشتر در استفاده از ابزارها یا فناوری های CRM کاربرد دارد.
مدت زمان مطالعه 3 دقیقه و 14 ثانیه

مقدمه

در این مطلب می آموزید که مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) برای بازاریابان به چه معناست و ابزارهای CRM چگونه می توانند به شما در درک داده های مخاطبان و استفاده از آنها برای هوشمندسازی بازار کمک کند.

CRM چیست؟

CRM مخفف مدیریت ارتباط با مشتری یا فرایند مدیریت تعامل با مشتریان موجود و بالقوه است. هر استراتژی یا رویکردی که از داده ها برای ایجاد ، بهبود و مدیریت روابط با مشتری استفاده می کند می تواند مشمول تعریف “CRM” قرار بگیرد ، اما این اصطلاح بیشتر در استفاده از ابزارها یا فناوری های CRM کاربرد دارد.

فناوری CRM چیست؟

فناوری CRM ابزار یا مجموعه ای از ابزارها است که به مشاغل کمک می کند تا داده های مشتری را به منظور مدیریت بهتر روابط با آنها جمع آوری ، سازماندهی و تجزیه و تحلیل کند.
هنگامی که داده های مربوط به مشتریان بالقوه و بالفعل در یک سیستم CRM جمع آوری و ذخیره می شود ، پیگیری اطلاعات در همه نقاط ارتباطی در سفر مشتری (جزئیات به اشتراک گذاشته شده از طریق فرم ها، تعامل با کمپین های بازاریابی ، تعامل با واحد پشتیبانی مشتری، الگوهای خرید) می تواند به شما در پاسخگویی به نیازهای آنها، ایجاد روابط بهتر و هوشمندسازی بازار کمک کند.

سیستم CRM چه کاری انجام می دهد؟

به طور خلاصه، سیستم های CRM به عنوان مرکزی برای سازماندهی و ایجاد درک از داده های ارزشمند مخاطبان، با ارائه تمام ابزارهای مورد نیاز برای جمع آوری و مدیریت اطلاعات مربوط به افرادی که برای تجارت شما مهم هستند، به کار می رود.

این عملکرد در بخش های مختلف، بسیار متفاوت دیده می شود. به عنوان مثال، CRM می تواند:

  • قبل از برقراری تماس، به نمایندگان فروش کمک کند تا به سرعت شاهد تعامل و خریدهای گذشته باشند.
  • پیشینه و اطلاعات تماس مورد نیاز را به تیم های پشتیبانی به منظور ارائه خدمات عالی به مشتری، ارائه دهد.
  • امکان دسترسی به جزئیاتی را به بازاریاب ها می دهد که به آنها کمک می کند تا کمپین های خود را هدف گذاری کنند.

سازماندهی و درک داده ها برای هر مشتری به یک مسئولیت اصلی در داخل هر سازمان تبدیل شده است.

هرچه اهمیت اطلاعات مخاطبان افزایش یابد، به همین ترتیب میزان جزئیاتی که کسب و کارها برای پیگیری آنها لازم دارند نیز بیشتر می شود. با وجود بسیاری از کانال های آنلاین و راه های متعدد برای تعامل با مشتریان، داده ها غالباً در ابزارهای مختلف از دست می روند و دریافت یک تصویر کامل از مشتری برای گفتگو با آنها به روشی معنی دار دشوار (یا غیرممکن) می شود.

مطالعه کنید  تفاوت بین up-selling و cross-selling

به همین دلیل کسب و کارها در همه ابعاد و در تمام صنعت ها به سمت ابزارهای CRM روی آورده اند تا یک مرکز اصلی برای گزارش های مربوط به مخاطبان ایجاد کنند تا درک بهتری از همه کسانی که مشتری های آنها هستند و آنهایی که می خواهند مشتری آنها شوند، به دست آورند و روابط محکم تری را هنگامی که کسب وکارشان رشد می کند، ایجاد نمایند.

چرا CRM برای بازاریابان مهم است؟

به عنوان یک بازاریاب، شما با هر کمپین ارسالی و هر تعامل مشتری که محصول کمپین می باشد (شامل کلیک ها، بازدیدها و خرید میان مشتریان جدید، موجود و بالقوه) اطلاعات ارزشمندی را جمع می کنید.

دانشی حاصل از اطلاعات مشتریان شما یکی از ارزشمندترین منابعی است که برای بهبود بازاریابی و رشد کسب و کار خود دارید.

منبع – https://mailchimp.com/crm/what-is-crm

جمع آوری و سازماندهی اطلاعات به طور مؤثر می تواند همه چیزهایی را که شما باید در مورد اولویت های مشتریان خود بدانید به شما بگوید: کدام کالاها را دوست دارند؟ چه چیزی را جستجو می کنند؟ چه پیام هایی در مورد موضوعات مختلف باید بدانند و چه مواردی هنوز در حوزه توجه شما قرار نگرفته است .

هر چه زودتر در راستای جمع آوری ، سازماندهی و درک داده ها اقدام کنید؛ زودتر می توانید برای بهبود روابط بیشتر و بهتر با مشتری ها از آنها استفاده کنید.

لیلا قلی پور

لیلا قلی پور

درباره نویسنده این مقاله

کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات در گرایش تجارت الکترونیک هستم. محقق و پژوهشگر در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری و علاقه مند به فعالیت های تخصصی در زمینه کسب و کار با تمرکز بر مدیریت ارتباط با مشتری

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توی ذهنت یه سناریو داری؟

مشاوره حرفه ای در زمینه مدیریت ارتباط با مشتری یکی دیگر از تخصص های ماست. با توجه به کسب و کاری که دارید و وسعت آن، ما بهترین و حرفه ای ترین مشاوره ممکن را به شما می دهیم و پس از آن میتوانید تصمیم گیری کنید. برای شروع فرم روبرو را پر کنید و منتظر باشید تا با شما ارتباط گرفته شود. پس از آن مراحل بعدی با شما هماهنگ خواهد شد.

یک مشاوره رایگان درخواست کنید

مشاوره باید رایگان باشه 😊 این افتخاری برای ماست تا صدای مشتری ها و افراد علاقه مند به کار خود را بشنویم. شما می توانید از طریق فرم روبرو یک درخواست مشاوره رایگان برای ما بفرستید. همچنین می توانید از طریق اطلاعات صفحه “ارتباط با ما” با ما در ارتباط باشید. شما برای ما ارزشمند هستید 💗

سناریو ها به واقعیت تبدیل می شوند

ما هر سناریو یا ایده ای که توی ذهنت هست رو می توانیم به واقعیت تبدیل می کنیم. اگر از مشتری های ما هستی اون ایده رو رایگان در ورژن های بعدی دریافت خواهی کرد. اگر از مشتری های ما نیستی میتونی با ما توی ایده خودت سهیم بشی. با ما در ارتباط باشید.

درخواست مشاوره رایگان

15 + 8 =

در پینترست پین کنید

اشتراک گذاری ها